Portekiz Golden Visa

Knight Frank’ın raporuna göre, Lizbon’daki yabancı yatırımcılar Portekiz lüks konut piyasasında değerleri havaya fırlattı, Portekiz başkentinde metrekare başına ortalama fiyat 2018’de yaklaşık% 7 artmış görünüyor.

 Portekiz hükümeti, 2012 yılında yatırım yoluyla oturma izni programını yürürlüğe soktu ve o zamandan beri çok başarılı bir performans sergiliyor. Program, farklı alanlarda ve seçeneklerde önemli miktarda yatırım karşılığında vergi teşvikleri ve oturma izni fırsatı sunmaktadır. Portekiz Golden Visa programına başvuranlar içerisinde en çok sık gerçekleşen yatırım çeşidi açık ara farkla gayrimenkul yatırımıdır. Knight Frank’ın raporuna göre, Portekiz hükümeti, Mart ayından itibaren, programın başladığı tarih olan 2012’den bu yana Portekiz Golden Visa Programının sonucu olarak yaklaşık 7.300 oturma izni verdildiğini bildirdi.

Portekiz Lüks Gayrimenkul Piyasasında Ne Oluyor?

Bazı Golden Visa başvuru sahipleri yeni bir işletme kurmayı veya sermaye aktarmayı seçerken, çoğunluk 500.000 Euro veya üstü bir değerde gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Bu veriler Portekiz’in resmi göçmenlik istatistikleri incelendiğinde açıkça görülebilir.  

Uzmanlara göre yabancı yatırımcılardan ve içten gelen en yoğun talepler Avenida de Liberdade bölgesi için gerçekleşiyor. Söz konusu mahalle, metrekare başına ortalama 10.800 € (metrekare başına yaklaşık 1.000 €) olan ortalama fiyatı olan lüks ve tarihi bir merkezdir. 1988’de büyük bir yangının ardından gayrimenkul fiyatlarında yükseliş gösteren Chiado’da da fiyatlar metrekare başına yaklaşık 10.000 Eurodur.

PricewaterhouseCooper’ın Lizbon’u 2019’da Avrupa’da yatırım yapmak için en iyi yer olarak seçtiğini belirten Knight Frank’ın verdiği rapora göre, “Portekiz, sağlam ekonomik temelleri, uygun fiyatlar, düşük yaşam maliyeti ve ulaşım bağlantılarının iyileştirilmesiyle, şimdi yatırımcılar, gayrimenkul geliştiriciler ve turistler için uluslararası bir destinasyon haline gelmiştir”. Yıllık% 7 büyüme oranı ile Lizbon’un lüks konut piyasası, Knight Frank’ın başka bir endeksine göre, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde, Avrupa’nın hemen hemen tüm büyük lüks merkezlerindeki fiyat artışını geride bıraktı.

2 thoughts on “Portekiz Golden Visa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *