Portekiz, Golden Visa Programları İçerisinde Yatırımcılar Arasında Öne Çıkıyor

Birçok Avrupa ülkesinde nitelikli yabancı yatırımı teşvik etmek üzere geliştirilen Golden Visa programları sayesinde Avrupa Birliğine mensup olmayan vatandaşlar Avrupa ülkelerinde oturma izni kazanabiliyorlar. Her Avrupa ülkesinin Golden Visa programının sunduğu farklı avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır. Bu yüzden yatırımcıların her programı detaylı incelemeleri önerilir. Golden Visa programları içerisinde Portekiz Golden Visa’nın aralarında en çok tercih edilen program olmasının arkasında önemli sebepler bulunuyor.

Portekiz Golden Visa Başvuru Süreci Yatırımcılara Direkt Bir Yol Sunuyor

Portekiz Golden Visa, diğer programlarla karşılaştırınca daha düşük bir meblağda hızlı ve kolay bir şekilde Avrupa Birliği vatandaşlığı imkanı sunuyor. Yatırımcılar Portekiz’de sürdürdükleri 5 yıllık yasal oturum süresinin sonunda Portekiz vatandaşlığına başvurmaya hak kazanıyorlar. Diğer Avrupa ülkeleri genellikle on yıllık bir oturum şart koşarken Portekiz’in gereklilikleri yatırımcıları yormuyor. Ayrıca, Portekiz Golden Visa sahipleri oturma izinlerini korumak için Portekiz’de zamanlarının çoğunu geçirmek zorunda değiller. Oturma iznine sahip olduktan sonra senede yedi gün Portekiz’de zaman geçirmeleri yeterli olacaktır.

Portekiz vatandaşlığına başvurmak isteyen adayların dil öğrenmeleri şart tutuluyor. Adayların vatandaşlık başvurusu için gerekli dil seviyesi A2 olarak belirlenmiştir ve hazırlanmak için beş yılları vardır.

Vizesiz Seyahat Hakkı Kazanmak için Minimum Gereksinimler

Adaylar, Portekiz Golden Visa sahibi olmak için en az 500.000 Euro değerinde gayrimenkul yatırımında bulunmalıdır. Bu yatırım sonucunda adaylar Portekiz’de oturma izni elde ederler. Golden Visa programı yatırımcılara önemli bir fiziksel ikamet şart tutmaz.  

Bunun yanında, başvuru sahibi programa eşini ve tam zamanlı öğrenciler oldukları sürece ailelerine ekonomik olarak bağımlı çocuklarını dâhil edebilir. Programa dahil olan aile fertleri eşit haklara sahip olurlar ve onlar da beş yıl sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Portekiz Golden Visa Programının sağladığı en büyük avantajlardan biri şüphesiz vizesiz seyahat imkanlarıdır. Bir ortalama Avrupa Birliği pasaportu, sahibine en az 150 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlar. Ayrıca Portekiz Golden Visa sahipleri Schengen Bölgesi içerisinde serbest dolaşım hakkını da kazanır.

Vergilendirmede Büyük Avantajlar

Finansal olarak ve daha önce belirtilen avantajları göz önüne alındığında, Portekiz Golden Visa bir yatırımcı için en iyi uluslararası yatırım seçeneklerinden biridir. Portekiz Golden Visa Programı başvuru sahiplerinden geri ödemesiz tutarı bağışta bulunmalarını istemez. Bunun yerine, başvuru sahiplerinin gelir getirisi olan bir yatırım yapmasına izin verir. Örneğin; gayrimenkul, daha sonra bir finansal kar olarak yatırımcıya geri dönecek bir varlık olarak kazançlı bir seçenek sunar. Programın önceki dönemlerinde yatırımcılar bu konuda çok avantajlı bir durumdalardı çünkü ortalama ev fiyatları 2013’ten bu yana yaklaşık% 40 arttı.

Portekiz’de vergi mükellefi olmak hem ülke sakinleri ve vatandaşları çok avantajlı bir seçenek çünkü Portekiz Avrupa’nın en iyi vergi rejimlerinden birine sahiptir.  Eğer Golden Visa sahipleri bir yıldan daha az bir süreyi Portekiz’de geçirirlerse, neredeyse tüm yabancı kaynak gelir vergisinden muaf tutulur.

Yatırımcıların Portekiz Golden Visa programını tercih etmelerinde vergi avantajları, vizesiz seyahat imkanları ve yatırım yoluyla ikamet fırsatı gibi bir sürü çekici sebep sayılabilir.  Çoğu yatırımcılar Portekiz Golden Visa programını Avrupa vatandaşlığı kazanmak adına bir adım olarak görüyorlar. Muhteşem plajları, hoş iklimi, dünyaca ünlü şarabı ve düşük maliyeti ile Portekiz, Golden Visa alabileceğiniz en iyi yer olarak öne çıkıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *